ارتفاع پست

اینجا ارتفاع پست، با وضو وارد شوید...

ارتفاع پست

اینجا ارتفاع پست، با وضو وارد شوید...

وبــسایـت ارتفاع پـــست...
ارتفاع پست

موسای مایی و عصای دیگرانی
یعنی شما آقای از ما بهترانی
از تو فقط چوپانیت را درک کردیم
پس حقمان است اینکه ما را می چرانی
دور از من و این گله های کوچ کرده
این جمعه هم،پیش خدا خوش بگذرانی

دیدگاه های شما
۰۶ ارديبهشت ۹۳ ، ۱۴:۱۸

تحلیل محتوای جزء به جزء توافق ژنو 2


Involve a mutually defined enrichment programme with mutually agreed parameters 

         consistent with practical needs, with agreed limits on scope and level of enrichment 

          activities, capacity, where it is carried out, and stocks of enriched uranium, for a period to 

          be agreed upon.

 

این راه‌حل جامع، این پایان‌گیری جامع ماجرا مشتمل است بر یک برنامه غنی‌سازی متقابلاً تعریف‌شده با شاخص‌های متقابلاً توافق‌شده، ملازم و همساز با نیازهای عملی، محدودیت‌های باز هم توافق‌شده راجع به گستره آن، سطح غنی‌سازی، ظرفیت و این در کجا عملی شود و اورانیوم غنی‌شده در کجا نگهداری شود.

 

روشن است که اینها یعنی چه؟ برنامه غنی‌سازی ایران باید متقابلاً توافق شود. باید شاخصه‌های آن متقابلاً مورد توافق قرار بگیرد و با نیازهای عملی ایران همخوانی داشته باشد. گستره، حدود و سطح فعالیت‌های غنی‌سازی هم همین طور. تمام فعالیت‌های شما تمام جنبه‌هایش باید مورد توافق قرار بگیرد. مورد توافق یعنی چه؟ یک طرف قضیه که ایران است و می‌گوید ما می‌خواهیم تا این در صد و این میزان غنی‌سازی کنیم. این که روشن است. to be agreed، می‌دانید یعنی چه؟ یعنی ما باید راجع به تک‌تک اینها اظهارنظر و آنها را قبول کنیم. اگر قبول نکنیم، روشن است.

 

بند بعدی:

Fully resolve concerns related to the reactor at Arak, designated by the IAEA as the IR-40. 

          No reprocessing or construction of a facility capable of reprocessing.

 

این فوق‌العاده است. یک بار دیگر هم داشتیم و از آن نکاتی است که جای بررسی دارد و عجالتاً نتوانستم برای جلسه امشب مطلب قابل ارائه‌ای بیاورم. به آدم‌های زیادی که موقعیت‌های مناسبی داشتند و دارند متوسل شدم، ولی متأسفانه نمی‌دانستند. وقتی هم که سئوال می‌کردم تعجب هم می‌کردند. سئوال را که مطرح می‌کردم می‌زدند زیر خنده که فلانی یعنی چه؟ این چرا اینجا آمده است؟ هیچ بازفرآوری‌ای و ساخت تسهیلات قادر به بازفرآوری امکان‌پذیر نیست.

 

بعدی:

 

Fully implement the agreed transparency measures and enhanced monitoring. Ratify and 

          implement the Additional Protocol, consistent with the respective roles of the President 

       and the Majlis (Iranian parliament). 

 

ببینید! هم رئیس‌جمهور شما و هم مجلس شما در جاهایی که باید دخالت کنند و تصویب را انجام بدهند، باید پروتکل جدید Additional Protocol به امضای آنها برسد.

 

قدم بعدی:

 

Include international civil nuclear cooperation, including among others, on acquiring 

          modern light water power and research reactors and associated equipment, and the supply 

          of modern nuclear fuel as well as agreed R&D practices.

 

اگر می‌خواهید عرصه فعالیت‌های آتی هسته‌ای ایران را بدانید، این فراز را نه یک بار که چند بار با دقت بخوانید. سخنرانی‌های داخلی را رها کنید. آنها معلوم است برای چه اهدافی ابراز می‌شوند. باید هم بشود، اما شما به عنوان قشر فرهیخته جامعه این فراز آخر توافق‌نامه را که در واقع فراز آخر راه‌حل جامع هم هست با دقت مطالعه کنید. یعنی سر و ته فعالیت‌های هسته‌ای ایران را دارد برای شما بیان می‌کند

 

acquiring 

          modern light water power and research reactors and associated equipment, and the supply 

          of modern nuclear fuel as well as agreed R&D practices.

Following successful implementation of the final step of the comprehensive solution for its full 

duration, the Iranian nuclear programme will be treated in the same manner as that of any non-nuclear 

weapon state party to the NPT.

 

رآکتورهای پژوهشی آب سبک، رآکتورهای قدرتی آب سبک و ابزار مربوطه‌شان و تدارک سوخت هسته‌ای مدرن ـ‌نمی‌گوید اورانیوم غنی‌شده، می‌گوید modern nuclear fuel و به‌علاوه شیوه‌های R&d توافق‌شده.

 

وقتی انسان این توافق‌نامه را با دقت مرور می‌کند و چندین و چند جا با چیزی به نام agreed amount، به‌خصوص در آنجایی که قرار است بخشی از عواید دارایی‌ها بلوکه شده حدوداً 100 میلیاردی که مبلغ قابل توجهی است، به کانال خاصی برود agreed amount ذکر نمی‌شود

 

من با چند تن از افراد مطلع صحبت کردم و پرسیدم: «شما فکر می‌کنید توافق‌نامه فقط همین است؟» پاسخ دادند: «بله». گفتم: «در چندین جا آمده است agreed amount و چیزهای توافق‌شده دیگر. چیزهایی توافق‌شده نمی‌تواند شفاهی بماند. نمی‌تواند پشت یک گفتگوی تلفنی یا پیامک رد و بدل شود. قطعاً باید در جایی ثبت شود». این را برای برخی از دوستان و افراد مطلع در این زمینه‌ها مطرح کردم، گفتند: «راست می‌گویی». دنبال قضیه رفتند و معلوم شد یک توافق‌نامه تفصیلی مهم دیگری وجود دارد و این توافق‌نامه مادر است، یعنی به تعبیری فقط کلیات در آن آمده و آن توافق‌نامه تا به امروز در هیچ جایی منعکس نشده است. اسرائیلی‌ها، امریکایی‌ها و اروپایی‌ها از آن خبر دارند، ولی من و شما خبر نداریم.

 

در همین مسیر حرکت کردم و با همکاری بعضی از دوستان به یک بیانیه که کاخ سفید امریکا منتشر کرده و مقادیر زیادی از آن agreed amountها در این است، آن هم مفصل. وقتی این درآمد، بلافاصله عزیزان و امین‌های ما اعلام کردند این یک تفسیر از توافق‌نامه است. بدون هیچ توضیحی فقط سریع این را می‌خوانم و شما فقط همراه من یک سئوال داشته باشید که آیا اینها تفسیر هستند؟

 

ایران متعهد شده است که پیشرفت هسته‌ای خود را متوقف کند

 

ایران متعهد شده است که غنی‌سازی بالای 5% را متوقف کند. با این که وقتمان خیلی کم است و به چیزهایی نخواهیم رسید، انگلیسی‌اش را می‌خوانم. اجازه بدهید برای این که من از این میان برخیزم و شما باشید و این چیزها که گفته می‌شود تفسیر است. عین انگلیسی‌اش را بخوانم، چون فارسی‌ها ممکن است متفاوت باشد

 

Halt all enrichments above 5% and dismounted the technical connections required to enrich above 5%.

اینها تفسیرند! توقف تمام غنی‌سازی بالای 5% و اضمحلال تمام ارتباطات و اتصالات فنی لازم برای غنی‌سازی بالای 5%. اینها تفسیر هستند! من هم که رشته‌ام تفسیر است! اینها هم جزو رشته من هستند! ای داد بیداد! خواهش کرده بودم این متن پخش شود، ولی می‌گویند متأسفانه امکانش نیست.

 

Iran has committed

 

ایران متعهد شده ـ‌دوستان خوب توجه کنیدـ ایران متعهد شده است تمام انبارهای اورانیوم نزدیک به 20% غنی‌شده را خنثی کند:

 

به زیر 5% رقیق کند یا آنها را تغییر بدهد، به‌طوری که دیگر امکان این که اورانیوم نزدیک به 20% غنی‌سازی شوند وجود نداشته باشد. اینها تفسیر هستند! اینها مطالب تفسیری‌اند.

 

ایران متعهد می‌شود پیشرفت در ظرفیت غنی‌سازی خود را متوقف کند.

 

Iran has committed to halt progress on its enrichment capacity.

 

سئوالات اول یادتان هست که ما مستدل چه‌ها کردیم، همه حقوق ملت را احراز کردیم، غنی‌سازی سر جایشان هستند. آن سئوالات که خاطرتان هست. حالا برای این که ثابت شود ایران متعهد شده است پیشرفت در زمینه غنی‌سازی را متوقف کند، اجزایش اینهاست. از نصب سانتریفیوژهایی از هر نوع خودداری کند. به اینها می‌گویند تفسیر! این هم یک مدل است و ما که در حوزه هرمنوتیک، فلسفه علم، روش‌شناسی و... کار می‌کنیم باید اینها را هم اضافه کنیم که انواعی از تفاسیر هستند. برای تفریح و انبساط خاطر بد نیست که اینها را هم در پاورقی اضافه کنیم.

 

Not install…

 

هیچ‌ یک از سانتریفیوژهای نسل بعدی برای غنی‌سازی اورانیوم نه نصب و نه به کار گرفته شوند

 

3ـ تقریباً نیمی از سانتریفیوژهای نصب‌شده در نطنز inoperable شوند. از کار بیفتند و سه‌چهارم سانتریفیوژهای نصب‌شده در فردو هم همین طور.

 

So they cannot be used to enrich uranium.

 

به‌طوری که نتوانند برای غنی‌سازی اورانیوم به کار گرفته شوند.

 

Limit its centrifuge production.

 

اصلاً غنی‌سازی را رها کنید. تولید سانتریفیوژ باید فقط برای رفع نیاز جهت جایگزین کردن سانتریفیوژهای تخریب‌شده محدود شود

 

So Iran cannot use the 6 month.

 

4ـ به‌طوری که ایران نمی‌تواند از این شش ماه برای انبار کردن سانتریفیوژ استفاده کند. و بالاخره

 

Not construct enrichment additional facilities.

 

5ـ هیچ امکانات اضافی غنی‌سازی را ایجاد نکند. این پنج تا مربوط بود به توقف پیشرفت غنی‌سازی

 

حالا یک قلم دیگر که آن هم زیرمجموعه دارد و نمی‌شود برایتان نگویم. حیف است. بحث‌های سیاسی و این حرف‌ها را می‌گذارم خودتان بخوانید. این بحث‌های فنی و حقوقی را باید داشته باشید

 

ایران متعهد می‌شود پیشرفت را در مورد رشد انبار 5/3 درصد متوقف کند.

 

حالا این ذیل هم دارد. به زیرمجموعه‌اش دقت کنید. چندین زیرمجموعه است، همه‌شان هم تفسیری! که مثلاً می‌شود زیرش زد! انبار یا ذخیره 5/3 درصد اورانیوم Not increase غنی‌شده ضعیف افزایش پیدا نکند، به‌طوری که این میزان در پایان این شش ماه بیشتر از آنچه که در ابتدا بوده است، نباشد. یعنی الان چک می‌کنند در پایان شش ماه هم چک می‌کنند. اگر بیشتر باشد همه چیز فرو می‌ریزد. این «همه چیز فرو می‌ریزد» یک اصل است که خواهم گفت یعنی چه

 

  Any newly enriched…

 

و هر اورانیوم جدید غنی‌شده 5/3 درصدی به اکسید اورانیوم تبدیل شود. این یک قلم آن زیرمجموعه است

 

قلم بعدی همان زیرمجموعه

 

Not fuel the Arak Reactor.

 

رآکتور اراک نباید سوخت‌رسانی شود.

 

بعدی

 

Halt the production of fuel…

 

تولید سوخت برای رآکتور اراک باید متوقف شود. بعدی

 

No additional testing fuel for Arak Reactor.

 

هیچ‌وقت اضافی سوخت برای رآکتور اراک صورت نگیرد.

 

قلم بعدی

 

Not install…

 

هیچ قطعات اضافی رآکتور اراک نصب نشود.

 

بعدی 

 

Not transfere…

 

سوخت و آب سنگین به رآکتور اراک منتقل نشود. حیف است. باید انگلیسی‌اش را هم داشته باشید. آوردید؟ خدا پدر و مادرتان را بیامرزد.

 

Not transfere…

 

یعنی انتقال آب سنگین هم نباید انجام شود. [خنده حضار]

 

بعدی

 

امکاناتی که قادر به بازفرآوری باشد، نباید ساخته شود. اینها تنها اشاره‌ای است که آن بازفرآوری که می‌گفتم از چندین نفر کمک خواستم، اطلاعات موجز مجمل رسایی به من ندادند، اینجا اشاره‌ای را می‌توانید ببینید که بازفرآوری چه جوری چیزی می‌تواند باشد. می‌گوید بدون بازفرآوری، ایران نمی‌تواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف‌شده جدا کند. قاعدتاً بازفرآوری باید این کار را بکند. باید بتواند پلوتونیوم را از سوخت مصرف‌شده جدا کند. قدم بعدی مربوط به نظارت‌های بی‌سابقه است.

 

Unprecedented transparancies

 

شفافیت بی‌سابقه که یعنی یاالله! همین طور سرت را بینداز پایین و برو داخل. کی به کی است؟ آن هم Daily! یعنی دیروز آمدیم، پریروز هم آمدیم، امروز هم می‌خواهیم بیاییم. یعنی صاحبخانه!

 

Provide daily access

 

مجدداً همان قصه دسترسی روزانه به نطنز و فردو برای آژانس بعدی به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ دسترسی وجود داشته باشد. برای کارگاه‌ها و کارخانجاتی هم که تولید قطعات چرخنده سانتریفیوژ را می‌کنند باید دسترسی فراهم شود.

 

دسترسی به معادن و کارخانه‌های نورد اورانیوم فراهم شود

 

و قبل از آخری

 

Provide more fonctional inspection access

 

دسترسی بازرسانه فراوان‌تر به رآکتور اراک

 

Verification mechanism 

 

که هیچی

 

Limited adversary relief

 

این راجع به برداشته شدن ترک‌هایی که گفته شده که زیاد برداشته شده است، یعنی یک تلنگر بزنی همه‌اش فرو می‌ریزد. حالا دارد این را توضیح می‌دهد. آن agreedها یادتان هست که گفتم؟ یعنی چه agreedها؟ حالا نگاه کنید. آخر قصه رژیم و سازمان تحریم خیلی مهم است که چه شده است؟ چرا نفهمیم این جشن، پایکوبی و طبّالی برای چه دارد انجام می‌شود؟ باید اول بفهمیم و بعد در این جشن و پایکوبی مشارکت کنیم. حیف است.

 

In return for these steps

 

در قبال این گام‌ها 1+5 بناست تنفسی محدود، موقت، جهت‌دارد و بازگشت‌پذیر بدهد.

 

اقدامات ایران، برگشت ناپذیر است ولی اقدامات غرب، برگشت پذیر

 

بسیاری از اقداماتی که قرار است شما انجام بدهید بازگشت‌ناپذیرند، اما مال اینها Reversible است. همه‌شان بازگشت‌پذیرند.

While ضمن این که این مقدار محدود، موقتی، هدفمند و بازگشت‌پذیر است. با هم بخوانیم:

 

The vast bulk up of sanctions

 

بدنه وسیع تحریم‌ها حفظ می‌شود، شامل نفت، مالی و ساختار تحریم‌های بانکی. یعنی ساختار تحریم‌های بانکی، مالی و نفتی سر چایشان باقی می‌مانند؛ قرص و محکم.

 

اگر ایران به تعهداتش عمل کند، ما این تسهیلات را باز می‌گردانیم، به‌ویژه 1+5 متعهد شده است که هیچ مربوط به هسته‌ای جدید را تحمیل نکند. می‌دانید یعنی چه؟ یعنی تمام تحریم‌های گذشته به قوت تمام سر جایشان هستند. جدید چیزی احراز و اعلان نمی‌شود.

 

قصه طلا و صنعت خودرو را گفتیم. البته 

 

Iran’s Khodro sector

 

نمی‌گوید صنعت خودروسازی، می‌گوید بخش صنعت خودروی ایران. این دو تا با هم فرق دارد. بخش خودرو با بخش خودروسازی ایران فرق دارند. بعد صادرات پتروشیمی. دوستان اطلاع دارند که بخش اعظم صادرات پتروشیمی ما به کشورهای خاور دور می‌رود و هیچ مشکلی نداریم. یعنی میزان تأثیری که این خواهد داشت بسیار ناچیز است. این که پتروشیمی برداشته شود، حدود چند صد میلیون دلار تفاوت خواهد کرد

 

License … Airlines

آن Repatriation agreed amounts همان چیزی است که ما به‌طور مشخص دنبالش بودیم.

Allow 60% purchasing remain at their currently significantly reduced levels.

 

سطوحی که 60 درصد کمتر از دو سال پیش هستند. سطح خرید نفت از ایران در همان سطح به‌شدت کاهش یافته از دو سال پیش حفظ می‌شود.

 

2/4 بیلیون دلار که همان 2/4 میلیارد دلار ما می‌شود از این فروش‌های به‌شدت کاهش‌یافته اجازه پیدا می‌کند در اقساط ـ‌اگر ایران به تعهداتش عمل کندـ به او منتقل شود. پس شد 2/4 میلیارد دلار. 100 میلیارد بلوکه شده است

 

قلم بعدی را نگاه کنید.

 

Allow 

 

اجازه می‌دهیم 400 میلیون دلار به صورت کمک‌های شهریه دولتی برای دانشجوها منتقل شود. همان قصه‌ای که قبلاً داشتیم. یعنی شما چه تأیید بکنید، چه نکنید، چه بگویید آقا! 200 میلیون کافی است. 100 میلیون یا ما تعهدی نداریم و 50 میلیون کفایت می‌کند. اصلاً Who are you? ما 400 میلیون کنار گذاشته‌ایم. مکانیسم این را هم باز نمی‌دانیم که آیا هر ایرانی‌ای یا هر دانشگاهی در امریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و... اگر دانشگاهش با این کمیسیون مشترک تماس بگیرد و به 1+5 بگوید این 200 تا دانشجوی ما ایرانی هستند و هیچ‌کدام هم نتوانسته‌اند شهریه‌هایشان را بدهند یا نداده‌‌اند. به‌طور اتوماتیک پول برداشته می‌شود. اختیار پول شما دست آنهاست، میزان انتقالش با آنهاست. Humanitarian Transactions در اینجا خیلی علنی دارد و می‌گوید این اصلاً معاف از تحریم‌ها بوده است. خودش دارد در اینجا توضیح می‌دهد شامل خدمات پزشکی، دارو، ابزارآلات کشاورزی، مواد غذایی و... می‌شود.

 

و هم نیز هزینه‌های پزشکی‌ای که ایرانیان در غرب متحمل می‌شوند.

 

در منظری می‌خواهیم ببینیم این تنفس محدودی که داده شده است، فقط همین یک فراز را می‌خوانم و رژیم تحریم‌ها را هم باید بخوانیم، چون رژیم تحریم‌ها را خیلی مفصل و جامع در اینجا لیست کرده است.

 

در مجموع تقریباً 7 میلیارد دلار، این یک کسری از هزینه‌هایی است که ایران کماکان ظرف این فاز اولی که تحت تحریم‌ها باقی خواهد ماند، متحمل می‌شود. توجه کردید چه شد؟ 7 بیلیون دلار را هم بگذارید روی پول‌های مختلفی که آنها به صور مختلف از پول‌های خود ما خرج خواهند کرد و فقط 2/4 میلیارد را به ما خواهند داد، آن هم با اقساط و در مورد بقیه‌اش اختیار چندانی نداریم، در مجموع حدود 7 میلیارد می‌شود. دارد می‌گوید این 7 میلیارد یک Fraction و کسری از کل هزینه‌هایی است که ایران کماکان ظرف این فاز اول که تحریم‌ها با قوت سر جای خودشان هستند، متحمل خواهد شد

 

The vast majority of Iran 

 

اکثریت قاطبه تقریباً 100 میلیارد دلار سرمایه ایران به ارزهای خارجی

 

Are inaccessible and all restricted by sanctions

 

دسترسی‌ناپذیرند.

 

در شش ماه آتی فروش نفت خام ایران نمی‌تواند افزایش پیدا کند. نه مشتری‌های ما را اجازه می‌دهند تغییر کنند، این خیلی مهم است، چون اگر بتوانیم مشتری‌هایمان را یک مقداری تغییر بدهیم، اگر پس از شش ماه ملائکه در آسمان یک کاری کنند کاسه کوزه این قضیه به هم بخورد، آن وقت مشتری‌های جدیدی خواهید داشت که با شما اخت شده‌اند‌‌ و رابطه با آنها راه افتاده است، ولی آنها اجازه نداده‌‌اند. مشتری‌های حاضر و در همان مقیاس موجود و حاضرتان

 

ساختار تحریم‌ها چه ترکی برداشته است؟

 

تحریم‌های نفتی به‌تنهایی در مجموع یک فقدان درآمدی تقریباً 30 میلیارد دلار برای ایران حاصل خواهد کرد. تقریباً 5 میلیارد در هر ماه، 

 

While Iran will be allowed access

 

ضمن این که ایران اجازه دسترسی به 2/4 میلیون دلار از درآمدهای نفتی‌اش را پیدا می‌کند، تقریباً 15 میلیارد دلار از درآمدهایش ظرف همین مدت شش ماه اختیارش دست ما نیست و می‌رود به همان حساب‌های بلوکه شده. چه ترک‌هایی برداشته است! [خنده حضار] آدم وقتی نگاه می‌کند می‌گوید برویم عینک‌هایمان را عوض کنیم یا کاری بکنیم، چون واقعاً خیلی ترک‌های وحشتناکی است.

 

In summary we expect the balance of Iran’s money in restricted accounts will actually increase not decrease on the…

 

میزان پول ایران در حساب‌های مسدودشده خارجی در واقع افزایش می‌یابد نه کاهش. اینها را من نمی‌گویم، کاخ سفید دارد می‌گوید. این را هم مخفیانه اعلام نکرده است.

 

Maintain common pressure on Iran and sanction’s architecture

 

این که می‌گویند ساختمانش ترک برداشته است این architecture و عمارت را دارد می‌گوید. [خنده حضار

 

And preserving

 

نمی‌دانم چه جوری است؟ داریم اشتباه می‌خوانیم؟ شاید متن عوض شده است و دیگران چیز دیگری می‌خوانند و ما داریم چیزهای دیگری می‌خوانیم

 

Sanctions affecting crude oil will continue to impose pressure on Iran’s government working without international  partners we have cut all Iran’s sales from 2.5 million barrel

 

از 5/2 میلیون بشکه در روز در اوایل 2012 به یک میلیون بشکه در امروز و این یک از دست دادن بیش از 80 میلیارد دلار از زمان 2012 است که ایران هرگز نمی‌تواند جبران کند. شما حتماً خوانده و دیده‌اید که برخی از رجال سیاسی، رسانه‌ای و دانشگاهی ما قائلند که غربی‌ها ریسک کرده‌اند. شما می‌توانید متوجه شوید که امریکایی‌ها و اروپایی‌ها چه ریسکی کرده‌اند؟ کجا را ریسک کرده‌اند؟ به چه چیز ما اعتماد کرده‌اند؟

 

  On the this first step

 

تحریم نفت خام اتحادیه اروپا

 

Will remain in effect and Iran will be helped to approximately 1 million barrels per day in sales.

 

یعنی همینی که الان هست. قبل از توافق هم حدود یک میلیون داشتیم. در ادامه هم همین یک میلیون را خواهیم داشت. بعدی:

 

تحریم‌ها که صادرات محصول بنزین را به ایران محدود می‌کنند میلیاردها دلار به درآمد ایران لطمه خواهند زد و این تحریم‌های مربوط به بنزین هم در جای خود باقی خواهند ماند.

 

اکثریت قاطبه این 100 میلیارد دلار دارایی‌های ارزی بلوکه شده ایران کماکان به‌واسطه تحریم‌های ما غیر قابل دسترسی باقی خواهند ماند.

 

تحریم‌ها اقتصادی به طور کامل باقی خواهند ماند

 

دیگر اجزای مهم رژیم تحریم‌ها در جای خود باقی خواند. بدون هیچ تغییری سر جایشان خواهند بود، شامل تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران و تقریباً دوجین بانک‌های عمده دیگر و نهادها یا شخصیت‌های مالی. تحریم‌های جانبی روی بانک‌ها که با افراد و نهادهای امریکایی تجارت می‌کنند کماکان بر جای خود باقی خواهند ماند. کماکان امکان دسترسی بسیار محدودی به نظام مالی امریکا وجود خواهد داشت. تمام تحریم‌ها بر بیش از 600 شخصیت حقیقی و حقوقی که به برنامه‌ هسته‌ای ایران و برنامه موشک‌های بالستیک کمک می‌کنند، به قوت تمام پابرجا خواهند بود. تحریم‌ها در چندین عرصه اقتصاد ایران بر جای خود باقی خواهند ماند، شامل کشتی‌سازی و کشتی‌رانی. در حوزه خدمات فنی مربوط به انرژی تحریم‌ها برای سرمایه‌گذاری درازمدت به قوت خود باقی خواهند ماند. محدودیت‌های وسیع امریکا بر تجارت با ایران به قوت خود باقی خواهد بود و ایران را از دسترسی با بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا محروم خواهد کرد. وقتی به اینجا رسیدم به خودم گفتم خدایا! یعنی این هم؟ 

 

تمام تحریم‌های شورای امنیت نیز؟ که ما سال‌های مدیدی داریم می‌گوییم غیرقانونی هستند. ما یک بحث فنی داریم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بیاید بررسی کند. اصلاً احاله پرونده ایران از آژانس به شورای امنیت غیر قانونی بوده و به همین خاطر سال‌های مدیدی است مسئولین و مقامات بالای کشور ما به‌طور رسمی این قطعنامه‌ها را رد کرده و گفته‌اند قبولشان نداریم. حالا اینجا را نگاه کنید. تمام تحریم‌های شورای امنیت سر جایشان مانده است و ما می‌پذیریم.

 

جان کری در 26 نوامبر یک پیام ویدئویی دارد و دستاورد غربی‌ها را قشنگ در آن ذکر می‌کند و می‌گوید ما چه چیزی به دست آورده‌ایم. مصاحبه‌ای با CNN در همان روز نهایی شدن توافق‌نامه هست که جان کری در آن حفظ رژیم تحریم‌ها را توضیح می‌دهد و می‌گوید اتفاقی نیفتاده است، ما کاری نکردیم. موضع‌گیری‌هایی که اسرائیل دارد می‌کند دقیق نیست. گوینده می‌گوید رژیم عربستان و اسرائیل از این توافق‌نامه ترسیده‌اند و برایشان سئوال ایجاد شده است. جان کری می‌گوید ما کاری نکرده‌ایم، هر چه کرده‌ایم به نفع اسرائیل است. اسرائیل بیخود دارد جیغ می‌زند و شلوغ می‌کند. این بهترین فرصت است که برای ما پیش آمده است. جان کری و اوباما و دیگران دارند به کرّات تکرار می‌کنند و در پاسخ به کسانی که از آنها می‌پرسند جواب سعودی‌ها و اماراتی‌ها را که الان فوق‌العاده نگران شده‌اند چه می‌دهید؟ در تمام جواب‌هایشان این جمله دارد تکرار می‌شود:

 

The basic structure of sanction stays in place.

 

و بعد هم جزئیات به همین نحوی که برایتان خواندم، نه به این تفصیل، بلکه خیلی فشرده‌تر در مصاحبه‌هایشان بازگو می‌شود.

 

باز در همان 24 نوامبر جان کری با ABC مصاحبه می‌کند که هنوز در ژنو است و در آنجا راجع به غنی‌سازی می‌گوید شما عاقبت حق غنی‌سازی را قبول کردید. تمام شد. دیگر فاصله‌ای نمانده است که ایران برسد. بعد کری به تفصیل توضیح می‌دهد ما اصلاً این کار را نکرده‌ایم و وقتی آدم تفصیل آن توافق محرمانه و مخفیانه دوم و خود توافق‌نامه مادر را می‌خواند، می‌بیند کری دارد راست می‌گوید. حق غنی‌سازی ایران پذیرفته نشده است.

 

باز در مصاحبه دیگری به سراغ کری می‌آیند که آقا! اسرائیلی‌ها فوق‌العاده نگرانند. می‌گوید بیجا نگرانند. از امروز که این قرارداد را امضا کردیم، اسرائیل در جهان بسیار ایمن‌تری دارد زندگی می‌کند.

 

ماجرای عدم رضایت رژیم صهیونیستی از توافق ژنو

 

مطالبی هست در باره عدم رضایت و اعتراض اسرائیل که مایل بودم بگویم. راجع به حفظ رژیم تحریم‌ها، حق غنی‌سازی و هدف اصلی از توافق‌نامه. اینها مطالبی هستند که به صحبت‌های کری مستند شده‌‌اند. راجع به تجارت انسان‌دوستانه و تلقی غربی‌ها از توانمندی ایران و ادامه تحریم‌ها. این فوق‌العاده است. این یکی را اجازه بدهید برایتان بخوانم، چون سخنی که ممکن است العاده است. این یکی را اجازه بدهید برایتان بخوانم، چون سخنی که ممکن است در این مجلس یا مجالس دیگر برای دوستان مطرح شود که اگر ما این کار را نمی‌کردیم الان رو به قبله هستیم. کار تمام است، بودجه نداریم، خزانه خالی است، سیلوها همه خالی هستند، مردم دارند از دیوار خانه‌های همدیگر بالا می‌روند. این حرف‌ها گفته می‌شود. حالا نگاه کنید این کنفرانس مطبوعاتی کری در ژنو در همان روزی که این توافق‌نامه به امضا رسید.

 

و بالاخره فقط می‌خواهم بگویم آدم‌هایی هستند که خواهند گفت این معامله ناقص است. آنها مسئولیتی دارند که به مردم بگویند بدیل بهتر چیست؟ دستاورد ما بد است؟ خیلی خوب. مسئولیت دارید می‌گویید بد است؟ بگویید بدیل آن چیست؟ یک بدیل بهتر را شما معرفی کنید. بعضی‌ها می‌گویند باید فشار را ادامه بدهیم. همین طور ادامه بدهیم و تحریم‌ها را اضافه کنیم که به نحوی عاقبت ایران را به مرحله فروپاشی می‌کشاند و کاپیتولاسیون. خوب دقت کنید. این مطلب خیلی مهم است. خوب دقت کنید.

 

با تفاصیلی که از همه متخصصان و از همه ورودی‌هایی که در اختیار داریم و از همه کشورها 1+5 که امروز در این برنامه حضور داشتند، هیچ‌کدام آنها باور ندارند این فرجام کار خواهد بود یعنی فروپاشی ایران و کاپیتولاسیون. نه تسلیم و نه فروپاشی. این فرجام برای ایران نیست. در عوض ما باور داریم ضمن این که باید افزایش تحریم‌ها را ادامه بدهیم و باید به تلاش خود مشغول باشیم، برنامه ایران ـ‌کدام برنامه؟ فشار دادن پیچ گوشتی در حلقوم ایران‌ـ در واقع به جلو پیش می‌رفت. این دشمن ماست که دارد این جوری حرف می‌زند. هر روز دارد نیرو می‌گیرد و ضمن این کار هر روز در منطقه خطرناک‌تر می‌شود و کشورهایی مثل اسرائیل، امارات و آدم‌های دیگر در منطقه بیشتر تهدید می‌شوند. در سال 2003 وقتی به دولت قبلی ایران در مورد برنامه هسته‌ای‌شان پیشنهاد دادیم فقط 164 تا سانتریفیوژ وجود داشت، این پیشنهاد پذیرفته نشد، سپس تحریم‌ها شروع شدند و امروز حیف است. بگذارید انگلیسی‌اش را بخوانم:

 

And today these are 19000 centrifuges and growing

 

این شمایید.

 

So people have a responsibility to make a judgment about these issues.

 

بنابراین آدم‌ها وقتی می‌گویند این توافق ناقص و ضعیف است و باید حلقوم ایرانی‌ها را بیشتر فشار بدهیم. 164 سانتریفیوژ بوده است، گفته‌ایم نه، شده 124000 تا. باز هم فشارشان بدهیم؟ اینها این جوری هستند.

 

اجازه بفرمایید نتیجه‌گیری خودم را نه فقط از بحثی که خدمتتان ارائه کردم، بلکه از کل بحث و گفتگوهایی که در کل جامعه سیاسی و رسانه‌ای ما در حال رخ دادن است و بیشتر با توجه به آنها دارم حرف می‌زنم، بیان کنم.

 

یکی از مهم‌ترین نتایج این ارزیابی این است که به‌تدریج آشکار می‌شود که خطوط قرمز ما بیشتر شبیه باندهای بسیار نادقیق و کدر هستند. باندها یا جاده‌هایی که به دلیل عدم تدقیق و تعیین آن توسط مراکز و نهادهای فوق در مذاکرات با غربیان و به‌ویژه دولت امریکاست که آن خطوط قرمزها، حدود و ثغوری عملیاتی، ملموس و دقیق پیدا می‌کنند، چون ما می‌رویم و وارد مذاکرات می‌شویم، بعد کلی عقب و جلو می‌شود. توافق‌هایی می‌کنیم، بعد می‌آییم و می‌گوییم خطوط قرمز حفظ شد. یعنی چه؟ خطوط قرمز این جوری است؟ خطوط قرمز همه در مذاکره‌‌ها تعیین می‌شوند؟ ما از قبل خطوط قرمز نداریم؟ داریم، ولی بدجوری نامشخص‌اند، به‌طوری که می‌شود رفت و چنین قراردادی را امضا کرد، بعد آمد و گفت مستدل صحبت کردیم و زدیم و چنین و چنان کردیم، خطوط قرمز را هم حفظ کردیم. پس خطوط قرمز مثل آب است و در هر ظرفی جا می‌گیرد. در هر ظرفی که بریزیم شکل همان را پیدا می‌کند. روشن است می‌توان کماکان به این وضع ادامه داد و من امروزه اعلام خطر می‌کنم. امروزه اعلام خطر می‌کنم که اگر به همین صورت ادامه بدهیم، به همین صورت خطوط قرمزهای انقلاب اسلامی برای ما در مذاکرات تعیین و تجویز خواهند شد.

روشن است که البته ما می‌توانیم کماکان به وضع موجود خود ادامه دهیم. و در نتیجه، پس از هرگونه مذاکرات و توافقاتی می‌توان جریان طبّالی و پایکوبی عمیقا تاسف‌انگیزی را، البته به­مدد همراهی‌های بسیار عامیانه و گاه عوام‌فریبانه رسانه‌های رسمی و غیر رسمی  و نیز جراید تحت حمایت ’استوانه‌های‘ مصلحت نظام، به راه انداخت. امّا یادمان باشد رقبای مستکبر و جنایتکار ما ابداً از این جشن و دست‌افشانی‌ها، و دعاوی شگفت‌انگیزِ بسیار تأمل‌برانگیز متأثر و متحیّر نمی‌شوند. دعاوی تأمل‌برانگیزی نظیر "فرزندان انقلابی … توانستند در مذاکراتی دشوار و پیچیده، حقانیت ملت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای را در صحنه بین‌المللی اثبات کنند"، "توفیق در این مذاکرات نشان داد که می‌توان با رعایت همة اصول و خطوط قرمز نظام، با ارائه منطقی و مستدل مواضع ملت ایران … قدرت­های بزرگ را نیز به احترام به حقوق ملت ایران فراخواند"، و نیز "دستاوردهای قطعی این توا فق اولیه، به رسمیت شناخته‌شدن حقوق هسته‌ای ایران و حراست از دستاوردهای هسته‌ای فرزندان این مرز و بوم بوده است". و بسیار عبرت‌آموزتر اینکه، حتی برای اینکه توانسته‌اند ثابت‌قدمانه خطوط قرمز ما را با موفقیت مطابق منافع و امنیت ملّی خود و هم‌پیمانان‌شان هرچه دقیق‌تر و اجرایی‌تر ترسیم و تعیین کنند ابداً دست بدین قبیل قیل و قال‌ها و تبریک‌گویی‌های نادرست و سؤال‌برانگیز نمی‌زنند.

 عمق و ابعاد فاجعه‌مان را ببینید. به نظر این بنده کفور ظلوم جهول، این کاری است کارستان و قطعاً شایسته تبریک و تهنیت. تبریک و قدردانی‌ای که امریکایی‌ها و اروپایی‌ها هوشمندانه، بی‌جار و جنجال و مطابق عرف رفتار بین‌المللی‌شان از طریق حساب و کتاب‌های ویژه بدان اهتمام خواهند ورزید. آیا امکان دارد برخی از ابهامات در توافق‌نامه دست امریکایی‌ها را برای قدردانی باز گذاشته باشد؟

 

و السلام علیکم و رحمه الله.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۲/۰۶
امیرعلی طلبه

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">